Potrebujete poradiť? +421 903 503 425 Kde nás nájdete?

0.00,-€

Z akého materiálu sú látkové plienky?

Výberu materiálu, z ktorého je ušitá látková plienka je potrebné venovať patričnú pozornosť. Samozrejmosťou je kvalitný a certifikovaný materiál, keďže ide o zdravie a pohodlie vašich najmenších. Od materiálu totižto záleží či bude plienka vyhovovať vám a najmä potrebám vášho dieťatka.

Pri výbere plienok je potrebné si premyslieť, čo od plienky očakávame. Akú savosť a akú frekvenciu prebaľovania.

Platí pravidlo: čím je materiál, z ktorého je plienka ušitá savejší, tým dlhšie bude plienka po opratí schnúť.

Je teda dôležité, aké máme možnosti sušenia opratých plienok. Iné podmienky má mamička žijúca v panelákovom byte bez balkóna a bez sušičky a iné mamička žijúca v rodinnom dome so sušiakom na záhrade, prípadne so sušičkou.

Poďme teda k jednotlivým materiálom, z ktorých sú plienočky šité.

BAVLNA/BIOBAVLNA/ORGANICKÁ BAVLNA

XKKO staré časy organic 70x70


Štvorcové plienky zo 100% bavlny môžete prať na vysokú teplotu a v prípade potreby žehliť na vyššom stupni. Savosť majú oproti nohavičkovým alebo viacvrstvovým plienkam najnižšiu, no zato rýchlo schnú. Preto sa používajú najmä pri novorodencoch do novorodeneckého skladu.

PoPoLiNi Onesize organicNohavičkové bavlnené plienky a bavlnené prefoldy sú pomerne dobre savé a zároveň celkom dobre schnú. Sú dobrou voľbou pri prebaľovaní počas dňa. 


BAMBUS

TotsBots bamboozle stretch onesizeBambusové plienky sú až 4x savejšie ako bavlna. Znesú sušenie v sušičke, ktorá je v tomto prípade dobrým pomocníkom, pretože bambus schne veľmi pomaly. Bambusové plienky sa nezvyknú žehliť a pokiaľ chcete predĺžiť ich životnosť, ani vám to neodporúčam. Aby bambus dosiahol maximálnu savosť, potrebuje minimálne 7-8 opraní.


KONOPE

Ella´s house bum slenderPlienky z konope sú zmesové, t.j. približne polovica je konope a druhá polovica je bavlna. Konope je tiež veľmi dobre savý materiál. Často sa používa pri šití nočných plienok. Znesie vyššiu teplotu prania a môžete ho sušiť v sušičke. Rovnako ako bambus potrebuje dlhší čas na vysušenie a tiež potrebuje niekoľko opraní aby dosiahol maximálnu savosť.


POLYESTER

GaGa´s nohavičková plienkaPolyester v plienke skráti dobu schnutia plienky a zároveň zachová jej savosť.  Siahajú po nich často práve mamičky žijúce v panelákoch, kde majú podmienky sušenia obmedzené. Dotyková vrstva v plienke, pokiaľ je z polyesteru (mikroflís) pôsobí ako stay dry vrstva. Znamená to, že napriek tomu že je plienka pocikaná, na dotyk je suchá. Odseparuje vlhkosť od pokožky dieťatka.


V každom prípade sa nebojte kombinovať ? Každý materiál má využitie, len ho treba vyskúšať a nájsť si pre seba a dieťatko to najvhodnejšie. Siahnite po kvalitných a certifikovaných materiáloch a bez ohľadu na to, či je to materiál umelý alebo prírodný, máte istotu, že je vaše dieťatko balené do bezpečných a kvalitných materiálov.