Potrebujete poradiť? +421 903 503 425 Kde nás nájdete?

0.00,-€

Vyberáme vrchné nepremokavé nohavičky

Vrchné nepremokavé nohavičky na plienky tvoria neoddeliteľnú súčasť plienkovej výbavy. Občas si ich mamičky mýlia s poštolkovými nohavičkami („poštolkami“), ktoré sa používali kedysi a používajú sa dodnes. No je medzi nimi niekoľko zásadných rozdielov:

 • vrchné nohavičky sú z priedušného materiálu a dieťatko sa v nich „nezaparí“, zatiaľ čo poštolkové nohavičky sú ušité z pogumovanej látky, ktorá nedýcha
 • vrchné nohavičky na plienky sú tvarované tak, aby zakryli plienočku vo vnútri a bezpečne tak separovali vlhkosť od oblečenia dieťatka a okolitého prostredia zatiaľ čo poštolky sú v tvare obdĺžnika a ich úlohou je zabezpečiť len „široké balenie“ (pri používaní látkových plienok máte zabezpečené široké balenie vždy)

Aké vrchné nohavičky si vybrať? Vraví sa koľko ľudí, toľko chutí a čo vyhovuje jednej mamičke, druhej nemusí. 

Máte možnosť si vybrať z 3 základných typov vrchných nohavičiek podľa materiálu, z ktorého sú ušité:


1. PUL nohavičky, alebo „PUL-ky“

Rumparooz PUL-ky SZBamboolik PUL-ky SZJe to najviac používaný typ vrchných nohavičiek. Nohavičky sú ušité zo 100% polyesteru, ktorý je laminovaný polyuretánovým (PUL) záterom. PUL záter má membrány, vďaka ktorým nohavičky „dýchajú“ a sú pre dieťatko zdravšie. Pokiaľ je pre vás dôležitá ekológia, mohlo by vás zaujímať, že okrem bežného polyuretánového záteru sa používa aj biologicky rozložiteľný polyuretánový záter. Tento polyuretán neobsahuje žiadne riedidlá a pri jeho spájaní je využitá technológia tepelného spájania a nie chemický proces, ako je to pri bežnom PUL-e. Tento proces je menej toxický a má menší dopad na životné prostredie. V prírode sa rozloží už za 5 rokov. Tento PUL používa pri výrobe svojich plienok napríklad americká značka Rumparooz, ktorá je dostupná už aj na Slovensku.

Výhody:

 • ľahká údržba, nie je potrebné ich prať po každom použití, stačí ich utrieť ak sú mokré a nechať vysušiť. Perieme ich keď sú zašpinené, alebo začnú zapáchať.
 • väčšinu PUL-iek je možné prať spolu s ostatnými plienkami na 60 alebo 40°C, odporúčam dodržiavať pokyny od výrobcu
 • široký výber vzorov a farieb ponúkajú mnohý výrobcovia plienok, teda si určite vyberiete


Nevýhody:

 • predsa len je to umelý materiál a mamičkám, ktoré sa rozhodnú pre používanie látkových plienok preto, že chcú svoje bábätko baliť do prírodných materiálov, nemusia vyhovovať


2. Flísové nohavičky

Haipa-daipa flísové nohavičky


Flísové nohavičky sú ušité zo 100% polyesterového flísu. Tento materiál poznáme z flísových mikín. Nohavičky sú príjemne mäkké, hrejivé.Výhody:

 • ľahká údržba, nie je potrebné ich prať po každom použití, stačí ich nechať vysušiť a znova použiť
 • môžete ich prať s ostatnými plienkami, treba však dbať na pokyny výrobcu
 • Rýchlo schnú

Nevýhody:

 • nohavičky môžu pod tlakom pretekať, preto je vhodné ich používať pre detičky, ktoré ešte nesedia, alebo pre behajúce detičky v priebehu dňa
 • pomerne rýchlo môžu začať zapáchať


3. Vlnené nohavičky

vlnené nepremokavé nohavičkyVlnené nohavičky („vlniačiky“) sú vyrobené zo 100% merino vlny alebo organickej vlny. V spojení s bavlnenými plienkami vám zaručia 100% prírodné balenie. Vlna má samoregeneračné vlastnosti, vďaka nim nemusíte prať vlniačiky po každom použití. Je potrebné ich len vyvetrať a môžete ich použiť znova. Pokiaľ ich dieťatko nezašpiní, stačí ich oprať po 2-3 týždňoch intenzívneho používania. Skvelé sú v lete, pretože udržia stálu teplotu a dieťatko neprehrievajú a pokiaľ je to potrebné tak dokonca chladia. V zime samozrejme príjemne hrejú.


Vlniaky Disana naťahovacieVýhody:

 • 100% prírodné balenie
 • majú samoregeneračnú vlastnosť  a stačí ich prať každé 2-3 týždne 
 • udržujú dieťatko v stálej teplote, v lete chladia, v zime hrejú


Nevýhody:

 • Prať môžeme len samostatne v rukách alebo na programe určenom pre vlnu
 • Po opratí je potrebné dopriať nohavičkám lanolínovú kúru, ktorá obnoví jej prirodzené vlastnosti. Môžete zakúpiť hotovú alebo si ju vyrobíte z lanolínu kúpeného v lekárni.
 • Pri zostavení základnej plienkovej výbavy budete potrebovať minimálne 3 vrchné nohavičky. Je len na vás čomu dáte prednosť. Či ľahko údržbovým PUL-kám, mäkučkým flísovým nohavičkám, alebo čisto prírodným vlniakom.