Potrebujete poradiť? +421 903 503 425 Kde nás nájdete?

0.00,-€

Všetko čo potrebujete vedieť o vlniakoch PUPPI

Ako sa správne starať o vlniaky PUPPI a nielen o ne?

Spočiatku sa môže zdať starostlivosť o vlniaky veľmi náročná, no pranie aj lanolínovanie je jednoduché a nevyžaduje špeciálne zručnosti. Základnú starostlivosť o vlniaky možno zhrnúť do troch krátkych krokov:

  • Ak sú vlniaky len trochu vlhké, stačí ich prevesiť a nechať vyschnúť
  • Ak sú vlniaky veľmi mokré, treba ich opláchnuť v čistej vode, jemne z nich vodu vytlačiť a nechať vyschnúť
  • Ak sú vlniaky veľmi znečistené, treba ich vyprať v rukách vo vlažnej vode s jednou lyžicou pracieho prostriedku na vlnu, následne vypláchať v čistej vode, jemne vytlačiť vodu a nechať voľne vyschnúť

Ľahké, však? Toto sú kroky pre každodennú starostlivosť o vlniaky. Z času na čas ale budú potrebovať špeciálne ošetrenie. V závislosti od intenzity používania, po určitom čase (2 – 3 mesiace) už nebudú vlniaky tak dobre „držať“ vlhkosť. To znamená, že lanolín obsiahnutý vo vláknach vlny sa minul. Vďaka lanolínu je vlna nepremokavá a antibakteriálna, preto musíte vlniaky lanolínom naimpregnovať. Najjednoduchší spôsob je použiť hotovú lanolínovú impregnáciu, napr. Disana lanolínová impregnácia podľa pokynov na obale. Kúru musíte rozpustiť vo vode a vlniaky namočiť do tohto roztoku. Môžete tiež použiť lanolín z lekárne. Ten použijete ako základ pri výrobe domácej lanolínovej kúry. Ako na to, sa dozviete na konci ?

Vlna je veľmi hygienická. Vďaka svojim chemickým a fyzikálnym vlastnostiam sa nemusí prať veľmi často. Ak nie je znečistená, stačí ju oprať každý druhý týždeň. Šupinatá štruktúra vlnených vlákien odpudzuje nečistoty a neutralizuje zápach. Lanolín obsiahnutý vo vláknach naviac zabraňuje množeniu baktérií. Tento proces vedie k strate lanolínu z vlnených vlákien, preto je z času na čas potrebné ošetrenie lanolínom.

Vlnené vlákna majú veľmi podobnú chemickú štruktúru ako ľudské vlasy, takže rovnako ako naše vlasy potrebujú jemné čistenie. Z tohto dôvodu by ste mali vlnu prať ručne pri teplote 30°C. Vlna je mimoriadne citlivá na mydlá, ktoré sú zásadité. Preto by ste na pranie vlny mali použiť iba pracie prostriedky špeciálne určené na vlnu, napr. Disana šampón na vlnu.

Aby ste zabránili plstnateniu vlny, nemali by ste ju žmýkať ani drhnúť. Vodu z vlniakov odstránite jemným stláčaním rukami alebo uterákom. Následne necháte voľne sušiť na čerstvom vzduchu alebo v dobre vetranej miestnosti. Vlniaky by ste nikdy nemali sušiť na ohrievači alebo v sušičke.

Najjednoduchší spôsob ako prať vlniaky, je urobiť to v miske s vodou s teplotou asi 25-30°C (teplotu môžete skontrolovať teplomerom, ktorým meriate vodu pri kúpaní dieťatka). Podľa pokynov na obale pridáte do vody šampón na vlnu. Ak sú vlniaky veľmi znečistené, odporúčame ich opláchnuť silným prúdom vody. Takéto oplachovanie veľmi často hneď po výmene plienky môže nahradiť pranie vlniakov, pretože všetky nečistoty budú opláchnuté. Ak sú vlniaky stále znečistené, môžete ich nechať 20 – 30 minút ponorené vo vode a potom špinavé miesto jemne trieť prstami alebo malou kefkou na ruky. Môžete tiež použiť odstraňovač škvŕn na prírodnej báze (žlčové mydlo, olivové mydlo,...)

Je dôležité dodržiavať uvedené rady, ak chcete zabrániť splstnateniu vlniakov. Je dôležité aby voda s ktorou pracujete (pranie, oplachovanie a pod.) mala vždy podobnú teplotu. Vlna netoleruje náhle zmeny teploty a môže dôjsť k „teplotnému šoku“. Čím kratší čas vlniaky periete, tým lepšie.

Domáca lanolínová kúra / impregnácia:         

Potrebujete:

    - 0,5l dózu

    - 400 ml vriacej vody

    - 1 čajovú lyžičku mydlových vločiek alebo saponátu

    - 1 čajovú lyžičku lanolínu

    - misu vlažnej vody

Do nádoby nalejeme vriacu vodu a rozpustíme v nej mydlo. Potom pridáme lanolín a miešame, kým sa úplne nerozpustí. Vo výsledku by ste mali dostať rovnomernú mliečnu tekutinu bez kúskov lanolínu. Tento roztok nalejeme do misky s vlažnou vodou a miešame. A je to! Domáca lanolínová kúra je pripravená, môžete v nej namočiť vlniaky.

Po vybraní vlniakov z lanolínovej kúry ich hneď opláchnite v čistej vode. Nezabudnite, že voda na oplachovanie by mala mať rovnakú teplotu ako roztok lanolínu, z ktorého sme práve vlniaky vybrali. Opláchnutie zbaví vlniaky prebytočného mydla / saponátu. Mydlo môže spôsobiť prevĺhanie vlniakov. Po vyschnutí môžu byť vlniaky lepkavé, ale je to normálne. Po 1-2 použitiach lepkavosť z vlniakov zmizne.

Odporúčame vlniaky svetkých a tmavých farieb lanolínovať zvlášť, aby nedošlo k vzájomnému zafarbeniu. Pri lanolínovaní naťahovacích vlniakov (Disana) ich najskôr otočte naruby. Vlniaky z úpletovej merino vlny a naťahovacie vlniaky je možné namočiť do lanolínovej impregnácie aj na celú noc. No vlniaky ušité z tkanej merino vlny (PUPPI, Responsible mother) by nemali byť namočené dlhšie ako 5-6 hodín. Je dôležité nepresiahnuť tento čas, pretože by mohlo dôjsť k zrazeniu vlniakov.

No čo poviete? Článok dlhší, ja viem, ale je dôležité mať základné znalosti o vlniakoch, aby naplnili vaše očakávania. Po vlastnej skúsenosti môžem zodpovedne povedať, že vlniaky stoja za to ? Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte mi napísať, prípadne zavolať.

Monika